اقامت هلند

اقامت هلند

اقامت هلند

اقامت هلند مهاجرت به هلند و روش های اخذ ویزای هلند در این مقاله مورد تحلیل و بررسی علمی قرار می گیرد. اقامت هلند از روش های مختلف با شرایط متفاوت قابل بررسی است. اخذ اقامت هلند از روش هایی مثل ازدواج, تولد, کار, پناهندگی, تحصیل و سرمایه گذاری قابل دستیابی است. قصد ما این است تا با خواندن این مقاله بهتر در مورد اقامت هلند تصمیم بگیرید. شما قبل از هر تصمیم در ارتباط با مهاجرت باید آگاهی خودتان را افزایش دهید. مهاجرت یک تصمیم بزرگ در زندگی شما می باشد. آگاهی از شرایط کشور مورد نظر شما را آماده خواهد کرد تا راحت تر با فراز و نشیب های این اتفاق روبرو شوید. شما قرار است به یک کشور با فرهنگ و قوانین متفاوت از ایران بروید.

برای اقامت هلند دانستن این نکته که حدود یک میلیون جمعیت مسلمان اروپا را شامل می شود جالب است. آمستردام, پایتخت این کشور زیبا می باشد. اما وزارتخانه‌ها و سفارتخانه‌ها در شهر لاهه یا پیرامون آن مستقر شده‌اند. تا کنار هم و یکجا متمرکز شوند. آلمان از شرق , بلژیک از جنوب و بریتانیا توسط دریا از غرب با هلند همسایه هستند. بندر روتردام , نه تننها دومین شهر بزرگ اروپا به شمار می رود, بلکه بزرگترین بندر اروپا به حساب می آید. باید بدانید که ۲۱% جمعیت هلند در زمین هایی که از سطح دریا پایین تر هستند, زندگی می کنند. رسوبات سه رودخانه راین , رود ماس, اسخلده باعث به وجود آمدن بخش اعظم خاک هلند شده اند.

اقامت هلند از طریق کار

افراد خارجی متقاضی کار در هلند باید مجموعه از شرایط را برای اخذ اقامت هلند از طریق کار فراهم کنند. وابسته به کشور مبدا متقاضی مهاجرت به هلند از طریق کار ، او باید اجازه استخدام در هلند را نیز دارا باشد. کارگران خارجی جاهای خالی را در سیستم و نظام کاری کشور هلند پر می کنند.

مهاجرت آزاد برای کار در منطقه اقتصادی اروپا 

اتباع منطقه اقتصادی اتحادیه اروپا و سوییس اجازه دارند که بدون مجوز برای اقامت هلند از طریق کار اقدام کنند. تا یک جولای ۲۰۱۸ اتباع کرواسی برای کار در هلند باید مجوز داشته باشند. کرواسی از ۱ جولای ۲۰۱۸ عضو اتحادیه اروپا شده است.

اجازه کار و استخدام ترکیب شده GVVA

از ۱ آوریل ۲۰۱۴ کارگران خارجی خارج از اتحادیه اروپا و سوئیس که قصد دارند بیشتر از سه ماه را در هلند کار کنند باید برای اجازه کار و اقامت با هم اقدام کنند. تبعه خارجی یا کارفرمای او باید برای خدمات خوگیری و مهاجرت (IND) که به صورت یک مجوز هم باری کار و هم برای زندگی است ، اقدام کند.

استثناهای که برای اخذ GVVA وجود دارد.

برخی از گروه های خارجی نیازی به اقدام برای GVVA ندارند. اگر این گروه ها باید برای آژانس بیمه کارمند (UWV) جهت کسب اجازه استخدام (TWV) اقدام کنند. این گروه ها به ترتیب زیر هستند.

 • متقاضیان خارجی کار در هلند برای مدت کمتر از سه ماه
 • کارگران فصلی
 • دانش آموزان
 • پناهندگان
 • کارمندان یک شرکت بین المللی که در هلند اقامت دارند.

این افراد باید برای IND جهت کسب اجازه اقامت اقدام کنند.

شرایط اهدای اجازه کار و استخدام برای کارگران خارج از اتحادیه اروپا

یک کارفرمای هلند می تواند شخصی را خارج از اتحادیه اروپا تحت شرایط زیر استخدام کند.

 • کارفرما نتواند شخص مناسب را در منطقه اقتصادی اروپا EEA پیدا کند.
 • مکان شغلی و سمت آن برای مدت ۵ هفته خالی باشد. برای مشاغلی که پرکردن آن ها سخت است زمان لازم تا سه ماه افزایش می یابد. آژانس بیمه کارمند (UWV)  تشخیص می دهد که کار سخت است یا خیر.
 • کارفرما تمام گام های موجود را برای پیدا کردن فرد مناسب در هلند و در منطقه اقتصادی اروپا برداشته باشد. منظور از گام های موجود تبلیغات و اطلاعیه ها در سطح شهرها و اینترنت می باشد.

کارفرما در آژانس بیمه کارمند (UWV) برای اجازه استخدام یا در IND برای GVVA اقدام می کند. شخص متقاضی باید تمام الزامات را برای اجازه استخدام یا GVVA برآورده کند.

گروه های که به اجازه کار در هلند نیاز ندارند.

 • کارگران تحصیل کرده در سطح عالی که می توانند در اقتصاد دانش بنیان هلند دخیل شوند. (مهاجران با مهارت بالا و کارگران ماهر)
 • کسی که اجازه اقامت شامل متن اجازه کار arbeid is vrij toegestaan را دارد.
 • افراد خوداشتغال که توانایی هدایت شغل ذکر شده در اجازه اقامت خود را دارند.

به عنوان یک جمع بندی کلی می توان عرض کرد که پیشنهاد شغلی برای اخذ اقامت هلند از طریق کار بسیار تعیین کننده است.

اقامت هلند از طریق سرمایه گذاری

اقامت هلند به جز کار و تحصیل روش های دیگری دارد. یکی از این روش ها اقامت هلند از طریق سرمایه گذاری است. شرایط سرمایه گذاری در هلند شامل مواردی می شود که به آن می پردازیم. یک سری شرایط برای همه اعمال می شود. که این شرایط برای همه ی اشخاصی که قصد سرمایه گذاری در هلند را دارند یکسان است. اما یک سری شرایط دیگر هم اضافه می شوند. این شرایط برای کسانی است که قصد دارند از روش سرمایه گذاری اقامت هلند را دریافت نمایند. به آنها می پردازیم:

 • برای شروع به سرمایه گذاری در هلند شما باید مبلغ ۱٫۲۵۰٫۰۰۰ یورو را مد نظر قرار دهید. این مبلغ باید در یک شرکت مستقر در هلند یا در یک صندوق سرمایه گذاری شود.
 • سپرده گذاری مبلغی در یک بانک هلندی و افتتاح حساب در آن یا در یک بانک مستقر در کشورهای عضو اتحادیه اروپا. به این شعبه هایی که اشاره شد به آن توسط De Nederlandsche Bank (DNB) نظارت می شود.
 • سرمایه گذاری در هلند دارای یک ارزش افزوده ای برای این کشور می باشد. (دقیقا از کلمه ارزش افزوده در منبع ذکر شده استفاده شده است. شاید معادل درست و حقوقی آن همان سود باشد. ولی ما تا پایان مقاله از ارزش افزوده استفاده خواهیم کرد.) که توسط سازمان RVO در هلند ارزیابی خواهد شد. که این سازمان از یک روش امتیازدهی استفاده می کند. طبق این ارزیابی در صورتی که ۲ معیار از ۳ معیار زیر را داشته باشید, این ارزش افزوده شامل سرمایه گذاری شما در هلند می شود:

 1. در طی پنج سال, حداقل ۱۰ شغل ایجاد کند
 2. به افزایش نوآوری یک شرکت هلندی کمک کند؛ این معیار می تواند از طریق مختلف ثابت شود. مثل معرفی یک ثبت اختراع، سرمایه گذاری در نوآوری های تکنولوژیکی و غیر تکنولوژیکی و یا سرمایه گذاری در یک شرکت که متعلق به یک بخش برتر است.
 3. باعث افزایش ارزش افزوده ی غیر مالی شود. مانند دانش خاص، شبکه ها، مشتریان و مشارکت فعال سرمایه گذار
 • سرمایه ای که شما برای سرمایه گذاری در هلند استفاده کرده اید از راه غیر قانونی بدست نیامده باشد. برای بررسی این مورد IND وارد عمل می شود. برای اطلاع از IND به مقالات قبل رجوع شود زیرا مفصل درمورد آن توضیح داده شده است. بخصوص در مقاله اقامت هلند از روش ازدواج. IND با واحد اطلاعات مالی هلند (FIU-Netherlands)  در مورد کسب این اطلاعات همکاری می کند. شما نیز به IND اجازه می دهید تا به منشا سرمایه ای که وارد کرده اید برای سرمایه گذاری در هلند دسترسی داشته باشد.
 • اگر شما از راه دیگری برای اقامت در هلند اقدام کرده اید ( در مقدمه به شش روش اقامت هلند اشاره کردیم) نباید اطلاعات غلط داده باشید.
 • شما نباید سابقه ورود یا زندگی غیر قانونی در هلند داشته باشید.

برای اقامت هلند از روش سرمایه گذاری یک هزینه ۲۱۳۷ یورویی شامل حال شما می شود. زیرا باید یک لیست از اسناد خود برای سرمایه گذاری در هلند را تهیه نمایید. این لیست از اسناد شما باید به زبان های هلندی، انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی ترجمه شده باشد.

اقامت هلند از طریق ازدواج

اقامت هلند روش های گوناگونی دارد. ازدواج یکی از این روش ها می باشد. قبل از پرداختن به هر مساله ای باید بدانید که آیا معیارها و الزامات را دارا می باشید یا خیر. شریکتان برای انجام ازدواج در هلند نمی تواند کمکی به شما برساند اگر شرایط زیر را داشته باشد:

 • در شهرداری محلی ثبت نشده باشد.
 • در حال حاضر ازدواج کرده باشد یا بخشی از یک مشارکت ثبت شده باشد.
 • زیر ۱۸ سال باشد.
 • بخواهد با یک نسل خونی ازدواج کند

اقامت هلند از روش ازدواج باید حداقل دو هفته زودتر از مراسم ازدواج در اداره شهرداری محلی ازدواج کنید. تا ازدواج شما در دفتر شهرداری محلی ثبت شود. باید حداقل به مدت ۲ سال شما و شریکتان با هم نامزد باشید. و برای اثبات آن باید مدارکی را ارائه دهید تا اطمینان حاصل شود شما در این مدت نامزد بوده اید و قصد ازدواج دارید. پس از ثبت اطلاعیه برای ازدواج در هلند باید طی ۱۲ ماه ازدواج نمایید. در غیر این صورت اطلاعیه نامعتبر می شود. مراسم ازدواج شما نیز باید توسط یک عضو ثبت شده و واجد شرایط در شهرداری انجام شود.

برای اقامت هلند از روش ازدواج، می توانید مراسم خود را در یک ساختمان که توسط شهرداری به طور خاص برای این هدف تنظیم شده است، برگزار کنید.  یا مراسم خود را در محل مورد نظر خود و شریک خود برای ازدواج صوری در هلند انتخاب کنید، گرچه این هزینه بیشتر خواهد بود. در جدول زیر به صورت کلی مزایایی که شامل حال شما می شود را نام برده ایم. تا اینجا شرایط و مزایای ازدواج در هلند را تا حدودی مطلع شدیم

اقامت هلند از طریق پناهندگی

اقامت هلند از طریق پناهندگی نیز امکان پذیر است. وضعیت امنیتی و فقر در برخی نقاط جهان باعث افزایش تعداد پناهندگان در اروپا شده است. همچنین جنگ های مداوم در سوریه باعث شده است بسیاری از مردم به دنبال پناهندگی باشند. هلند و سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای مدیریت هجوم پناهندگان به طور موثر، موافقت کرده اند که ۱۲۰،۰۰۰ پناهنده را در سراسر کشورهای عضو تقسیم کنند. در طول مدت ۲ سال، هلند حدود ۷،۰۰۰ از این ۱۲۰،۰۰۰ پناهجویان را دریافت کرده است. تعهد هلند, اقامت ۲۰۰۰ تن پناهجو بوده است. که در ایتالیا و یونان مستقر می باشند.

اقامت هلند به صورت پناهندگی در صورتی اتفاق میوفتد که بازگشت پناهجو به کشورش باعث به خطر افتادن جان او شود. اتباع خارجی که به دنبال پناهندگی هستند، باید به اداره مهاجرت و پذیرش (IND) در آپلس مراجعه کنند. پس از شناسایی و ثبت نام، پناهجویان به یک مرکز پذیرش منتقل می شوند. که به درخواست آنها بپردازد. پناهجویانی که با هواپیما به هلند می آیند می توانند در فرودگاه Schiphol گزارش دهند. به عنوان یک قانون، آنها از ورود به هلند رد می شوند. ولی یک پرونده مرزی برای رسیدگی به درخواست پناهندگی آنها باز می شود. پناهجو در طول مدت این روش در مرکز درخواست در فرودگاه قرار دارد.

برای اقامت هلند از روش پناهندگی ,به پناهندگان ۶ روز فرصت استراحت و آماده سازی ارایه پرونده می دهند. رسیدگی به موضوع پناهندگی آنها بعد از این ۶ روز شروع می شود. در طول این دوره برای پناهندگی در هلند برای آنها شرایطی فراهم می کنند:

اطلاعات در مورد پرونده پناهندگی

کمک از یک وکیل

استفاده از پزشک