اخذ اقامت و تابعيت کانادا

اخذ اقامت و تابعیت کانادا

اخذ اقامت و تابعیت کانادا

اخذ اقامت و تابعیت کانادا یکی از موضوعاتی است که در حال حاضر بسیاری از اقشار متقاضی مهاجرت درصدد تحقیق و پرس و چو در زمینه های مختلف آن هستند . مهاجرت به کانادا به چه روش های صورت می گیرد. در توضیح قوانین مهاجرتی اخذ اقامت و تابعیت کانادا بدیهی است که راه های آن را بشناسیم . تولد در کانادا ، ازدواج در کانادا ، تحصیل در کانادا ، سرمایه گذاری در کانادا ، ثبت شرکت در کانادا ، پناهندگی در کانادا ، کار در کانادا از مهمترین عناوینی هستند که امروزه در باب اخذ اقامت و تابعیت کانادا مطرح می شود .

سوال اینجا است که در تمامی این راه ها برای اخذ اقامت و تابعیت کانادا بهترین و مناسب ترین راه با توجه به شرایط شما متقاضی مهاجرت به کانادا کدام است ، اینکه شما متقاضی عزیز قوانین مهاجرتی کانادا و بین المللی این کشور را بدانید و این قوانین را از زبان وکیل مهاجرتی کانادا بشنوید اولین قدم موثر در اخذ اقامت و تابعیت کانادا خواهد بود . طبق آمار ، سالانه حدود ۲۰۰ هزار نفر تقاضای اقامت کانادا را دارند و این موضوع و جمعیت کم و وسعت زیاد کانادا نشانگر مهاجر پذیر بودن این کشور است . در ابتدا توضیح اخذ اقامت و تابعیت کانادا به موضوعات مختلفی می پردازیم .

اخذ اقامت و تابعیت کانادا از طریق تولد

حق خاک به این معنا است که فارغ از تابعیت پدر و مادر اگر فرزندی در محدوده قلمروی خاک کشوری به دنیا بیاید می تواند اقامت و تابعیت آن کشور را بدست بیاورد. بنابراین اگر فرزند در خاک کانادا متولد شود اخذ اقامت و تابعیت کانادا برای او میسر است. اما  در مورد حق خون باید گفت که صرف نظر از محدوده ی قلمرو تولد فرزند باید یکی از پدر یا مادر تابعیت کشوری مورد نظر را داشته باشند تا تابعیت از طریق خون به فرزند منتقل شود .

حال در کشور کانادا بنا به اصل ( jus soil ) به معنای اصالت خاک اگر فرزندی در این کشور به دنیا آید ، جدای از تابعیت پدر و مادر می تواند تابعیت کشور کانادا را اخذ کند . در حال حاضر هیچ یک از کشور های اروپایی به محض تولد فرزند به شخص تابعیت یا اقامت اهدا نمی شود . ( مگر در موارد خاص )

بسیاری از کشور ها از جمله هند و مالتا و کشور های اروپایی اصالت و حق خاک را لغو کردند و در حال تعداد محدودی از ۱۹۵ کشور جهان در هنگام تولد فرزندان این اصالت خاک را مورد قبول قرار نمی دهند و تنها بیشتر در کشور های نیمکره غربی از جمله ایالات متحده آمریکا و کانادا این اصل اجرا می شود .

اخذ اقامت و تابعیت کانادا از طریق ازدواج

ازدواج با یک شهروند کانادایی سریعاً منجر به اخذ تابعیت کانادا نمی گردد ولکن این امکان را برای شخص متقاضی ازدواج با فردی که تبعه ی کانادا هست فراهم می کند تا به اقامت کانادا دست یابد ، همچنین فرآیند ویژه ای برای اشخاص متقاضی ازدواج با تبعه ی کانادایی شهروندان کانادایی جهت اخذ اقامت و تابعیت کانادا به وجود نمی آورد بلکه باید همانند سایر افرادی که اقامت کانادا را اخذ می کنند باید مراحل خاص اخذ تابعیت را پشت سر بگذارند .

به این معنا که شخص متقاضی ازدواج باید از ۵ سال اقامتی که در کانادا به فرد داده می شود ۱۰۹۵ روز ( معادل سه سال ) را قبل از درخواست تابعیت ( قبل از اتمام اقامت ) در این کشور حضور فیزیکی داشته باشد تا بتوانیم برای اخذ اقامت و تابعیت کانادا از طریق ازدواج اقدام نماییم.

نکته ی دیگر در اخذ اقامت و تابعیت کانادا از طریق ازدواج این جا است که شخص کانادایی باید از نظر تمکن مالی همسر خود را ساپورت کند . ( در این قسمت بنا به قوانین بین الملل هیچ تفاوتی بین زن و مرد نیست ) لذا لازم به ذکر است که اگر شخص کانادایی حقوق مکفی و یا سرمایه ای جهت تامین رفاه خود و همسر آینده ی خود را نداشته باشد نمی تواند از این طریق اقدام نماید .

اخذ اقامت و تابعیت کانادا از طریق تحصیل

کانادا سالانه بیش از ۳۵۰۰۰۰ دانشجو از سایر کشورهای دنیا می پذیرد. اکثر اتباع خارجی برای اجازه تحصیل در کانادا باید درخواست دهند. صدور مجوز تحصیلی به منزله اجازه تحصیل فرد طی یک دوره مشخص در یک موسسه معتبر می باشد. بعضی موارد نیاز به مجوز تحصیلی در کانادا ندارند:

  • اگر مدت زمان دوره ای که قصد تحصیل در آن را دارید کمتر از ۶ ماه است.
  • اگر از اعضای یک کارمند یا نماینده خارجی به کشور کانادا باشید.
  • اگر از اعضای نیروهای مسلح خارجی باشید.

برای تحصیل در کانادا شما باید توسط یک مدرسه،کالج، دانشگاه یا سایر موسسات آموزشی پذیرفته شوید و باید ثابت کنید که توان پرداخت پول کافی برای هزینه های خود را دارید. هزینه های زندگی و حمل و نقل خود و اعضای خانواده که با شما قصد مهاجرت به کانادا را دارند. همچنین شما باید یه شهروند قانون مدار و فاقد هرگونه سابقه کیفری باشید که برای امنیت کانادا خطرناک نیست .

شما طی دوران تحصیل در کشور کانادا می توانید همزمان مشغول به کار شوید. کار در داخل دانشگاه نیاز به مجوز کاری ندارد اما چنانچه قصد فعالیت در خارج از محدوده دانشگاه را داشته باشید یا مایل با گذراندن دوره های کارآموزی باشید تنها در صورت دریافت مجوز کاری این امکان برای شما فراهم می شود.

پس از فارغ التحصیلی در کشور کانادا دانشجو میتواند با استفاده از ویزای کاری وابسته به دوره تحصیلی گذرانده، حداکثر سه سال در کانادا مشغول به کار شود. همچنین همسر شما نیز در طی دوران تحصیل شما مجاز به کار در کشور کانادا می باشد. اگر گپ تحصیلی شما کمتر از ۶ یا ۷ سال باشد امکان اخذ ویزای تحصیلی کانادا برای شما وجود دارد و با توجه به تجربه عملا امکان رد درخواست بسیار پایین است.

اخذ اقامت و تابعیت کانادا از طریق کار

ویزای کار کانادا از طریق برنامه مهاجرین، پناهندگی و شهروندی کانادا(IRCC) طبق دستورالعمل کارگران خارجی موقت(TFWP) صادر می شود. در روش اکسپرس اینتری که شما بعد از کسب حداقل امتیاز سیستم امتیازبندی به اصلاح یه یک استخر وارد می شوید و اگر امتیاز شما در آنجا بالا باشد به صورت گزینش هر چند ماه یکبار می توانید از استخر خارج شوید.

هدف TFWP جذب کارگران خارجی در برابر اعلام نیاز کارفرمایان کانادایی است. TFWP از چهار گروه تشکیل شده است: کارگران ماهر،کارگران کم مهارت، برنامه کارگران کشاورزی فصلی و برنامه پرستاران کودک و سالمند. کارگران خارجی طبق دستورالعمل TFWP، باید قبل از ورود به کانادا تاییدیه پیشنهاد شغلی و اجازه کار را دریافت نمایند .

IRCC  با دستور اشتغال و توسعه اجتماعی کانادا (ESDC) کار می کند تا اطمینان حاصل شود که کارگران خارجی فرصت های شغلی را از شهروندان کانادایی و یا ساکنین دائم این کشور اخذ نمی کنند. به همین دلیل کارفرمایان کانادایی که قصد استخدام یک کارگر خارجی را دارند، باید تأیید قبلی را کسب کنند. این کار برای اجرای ارزیابی تاثیرات بازار کار (LMIA) انجام می شود.

اخذ اقامت و تابعیت کانادا از طریق سرمایه گذاری

اخذ اقامت و تابعیت کانادا از طریق سرمایه گذاری نیز امکان پذیر است با توجه به ایالت انتخابی برای سرمایه گذاری در کانادا مقدار و نوع سرمایه گذاری متفاوت است و شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به مقالاتی که در مورد سرمایه گذاری در کانادا بر روی وب سایت های مختلف ملک پور مراجعه کنید.

همچنین امکان اخذ اقامت و تابعیت کانادا از طریق ثبت شرکت و کارآفرینی نیز وجود دارد و با برنامه ریزی درست به راحتی می توانید اقامت کانادا را بدست بیاورید.

در بعضی از موارد به متقاضی اخذ اقامت و تابعیت کانادا از طریق سرمایه گذاری گفته می شود که بعد از یک سال می توانید اقامت کانادا را بدست بیاورید. با توجه به تجربه ثبت شرکت و به کار افتادن آن می توانید اقامت یک الی یک و نیم ساله کانادا را بدست بیاورید اما برای اخذ ویزای کانادا از طریق سرمایه گذاری به میانگین زمانی ۲ الی ۳ سال نیاز است.